Божидар Божанов започна да осъзнава каква каша щеше да стане в държавната администрация с „българската кирилица“

Добре че промени правилата за институционална идентичност, но аз продължавам да смятам, че всички сайтове трябва да бъдат рубрики в един единствен държавен портал

Проект на актуализирани Правила за институционална идентичност на интернет страниците и портали на държавната администрация отново е подложен на обществено обсъждане, до 21.6.2022 г.

В текста на сайта на портала за обществени консултации пише:

Съгласно решение по т. 3.3 от протокол № 65 от заседание на Съвета за административната реформа на Министерски съвет, проведено на 04.11.2021 г., и на основание чл. 40, ал. 1 от Наредбата за общите изисквания за информационните системи, регистрите и елeктронните административни услуги, междуведомствена работна група изготви проект на актуализация на Правилата за институционална идентичност на интернет сайтовете и порталите на държавната администрация (Правила).

Актуализацията включва допълнения по отношение на мястото/раздела, в който трябва да се публикуват контактите на администрациите, съгласно Препоръките за подобряване на обявяваната на интернет страниците на администрациите информация за контакти по телефона. Препоръките са направени на базата на  Аналитичен доклад „Изследване и препоръки за информацията за контакти по телефона на интернет страниците на администрациите“, изготвен от Института по публична администрация. По отношение на структурата на дизайн и съдържание са описани принципи, по които да се ръководи всяка администрация при разработването на своите интернет сайтове и портали, за да ги направи максимално удобни за потребителите. В допълнение се предлага и използването на българска форма на кирилица в институционалните интернет страници и шрифтове, които я поддържат.

В рамките на общественото обсъждане, проведено в периода 08.03.2022 г. – 22.3.2022 г. на Портала за обществени консултации, бяха получени значителен брой коментари и препоръки по частта шрифтове и българска форма на кирилица, както и относно минималния обхват на съдържанието на интернет страниците. Във връзка с това и с цел осигуряване на прозрачност, след като бяха взети предвид направените препоръки, Министерството на електронното управление отново публикува проекта на актуализираните Правила за обществено обсъждане в 14-дневен срок.

С цел съхраняване и развиване на националната ни идентичност, препоръчително е държавните институции да използват българската форма на кирилица. Въпреки многото съществуващи шрифтове с тази форма, въпросът е сложен, многостранен и ще се отрази върху редица аспекти на институционалната идентичност (държавни символи, печатна комуникация, електронна комуникация, указателни знаци и др.). Решението на този проблем ще бъде намерено в сътрудничество с доказани български специалисти в областта на шрифта и шрифтовия дизайн, експерти от ИТ сектора и др. Към момента като препоръка за използване на българската форма на кирилица, се дава като пример един от възможните шрифтове, които я поддържат.

По отношение на минималния обхват на съдържанието (т. 3.2.), са извършени допълнения и прецизиране на разделите. Включени са подраздели относно информация за конкурсите за държавни служители и стратегическите документи. В съответствие с препоръчителните стандарти, определени в Наредбата за административно обслужване, информацията, свързана със записване на дата и час и натовареност на посещенията,  се публикува само в случай, че такива са въведени.

А ето какво написа Божидар Божанов на 8 март тази година“

„Екипът на Министерството на електронното управление (и преливащата се в него Държавна агенция „Електронно управление“) изготвихме нови правила за институционална идентичност на интернет страниците на българските администрации и ги публикувахме за обществено обсъждане.

Една от промените, която влиза по мое настояване, е интернет страниците на институциите да използват българска кирилица. Масовите шрифтове използват руския вариант на кирилица, което е неоптимално. Вече има достатъчно шрифтове, поддържащи българска кирилица и е редно да ги използваме.

Работата по проекта за промяна на правила започна преди събитията в Украйна и „скъсването“ с руската кирилица не е продиктувано от тях, но идва в подходящ момент.

Предложението е изцяло с цел запазване на българската идентичност в един глобален свят, което според мен е правилната формула – да, част сме от европейското семейство и развитите западни демокрации, но имаме свои черти, свои специфики, и своя писменост.

Това е едно от онези малки неща, които изглеждат незначителни в момента, в който се предлагат, но са част от един по-голям пъзел на изграждане на институционалност.“

На 11 март написах:

Г-н Министър, спрете общественото обсъждане на правилата за институционална идентичност на сайтовете на държавната администрация

Разпуснете междуведомствената работна група

Ако имате файла на Проекта на актуализирани Правила за институционална идентичност на интернет сайтовете и портали на държавната администрация, изтрийте го. Ако някой го е разпечатал – да си направи 20 топки и да цели кошчето. След което да го даде за рециклиране, разбира се….