Използвайте данъчната декларация с баркод, за да изчислите вярно задълженията си или сумите за възстановяване

Тя е особено полезна, ако изпитвате затруднение при попълването на приложението за облекченията за деца

В началото на март 2022 г., след подаването на данните от работодатели и платци на хонорари, Националната агенция за приходите ще публикува предварително попълнена декларация за доходите. Тя се подава с ПИК или електронен подпис през Портала за електронни услуги на НАП. В нея ще бъдат вписани автоматично данни за получени през 2021 г. доходи от трудови правоотношения, граждански договори и хонорари, субсидии, изплатени на земеделски производители, доходи от наем за имоти, чиито наематели са юридически лица и други.

Ако обаче имате доходи само по трудов договор и искате да ползвате само данъчното облекчение за деца, изтеглете електронната форма на декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ с двумерен баркод*, която се попълва офлайн. Важно условие е, вашата инсталирана версия на Adobe Reader да е 9.4 или по-висока. В случай, че нямате продукта Adobe Reader инсталиран или версията не отговаря на изискванията, вие можете да го изтеглите и инсталирате от интернет страницата с адрес: http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html, пише в указанията към декларацията:

Годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2021 г. с БАРКОД

За ползване на данъчни облекчения се попълва Приложение № 10. Сложете тикче, за да се активира

Когато в Приложение 10 е отбелязано, че данъчно облекчение е ползвано в пълен размер при работодателя по основното трудово правоотношение, не се попълва съответната част в приложението и не се прилагат необходимите за това облекчение документи.

Размерът на ползваното при работодателя облекчение се попълва само в Част IX от Приложение № 10, като данните се вземат от издадената от работодателя служебна бележка, казват от НАП.

За да се ползва данъчното облекчение, следва да бъде попълнена декларация по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ за ползване на данъчно облекчение за деца и декларация по чл. 22г, ал. 7 от ЗДДФЛ за ползване на данъчно облекчение за деца с увреждания, Образец 2006.  Към декларацията не се изисква прилагането на копие от решението на ТЕЛК/НЕЛК.

В Приложение № 10 се попълва и Част IX – Ползване на данъчните облекчения по ЗДДФЛ.

Тази част съдържа таблица за данъчните облекчения, с които се намалява сумата от годишните данъчни основи.

Декларацията е много удобна, когато се попълва основната Част ІV – Изчисляване на данъка върху общата годишна данъчна основа  за 2021 година. В тази таблица годишната данъчна основа за приложения от 1 до 6 се копира автоматично от съответния ред на попълненото приложение. Стойностите в клетки 4001, 4002, 4003, 4004, 4006, 4007, 4009 или 4012 се изчисляват автоматично по заложените формули и се преизчисляват отново, когато се промени стойността на клетка, участваща във формула.

Важно е да се знае, че когато е поставен „х“ на ред 12.1 „Възстановяване по реда на чл. 128-130 от ДОПК“, при попълване на данните за банковата сметка се извършва контрол за коректност на въведените BIC и IBAN.

* В проверката за BIC е включено изискването той да бъде с дължина 8 символа и форматът му да бъде следният: CCCCBGAA, където C са главни латински букви от „A“ до „Z“, следвани от кода на България BG , и завършващ с два символа „A“, които могат да бъдат главни латински букви или цифри.

* В проверката за IBAN е включено изискването той да бъде с дължина 22 символа – големи латински букви и цифри, и форматът му да бъде следният:

BGNNBBBBCCCCNNEEEAAAAA, където

BG – код на Република България

NN – контролно число (две цифри)

BBBB – идентификатор на банката (четири букви)

CCCC – идентификатор на банковата адресируема единица (четири цифри)

NN – вид на сметката (две цифри)

EEE – валута на сметката (три символа – букви или цифри)

AAAAA – идентификатор на сметката (пет символа – букви и цифри)

Можете да подадете формуляра с електронен подпис, да го занесете в НАП или да им го изпратите по пощата. Аз лично го използвам само при изчисленията, а подавам предварително попълнения формуляр.

Имайте предвид, че ако ще разпечатвате декларацията за баркода е използван QR Code формат, който има квадратна форма. Кодирането на информацията в баркодовете се извършва непосредствено преди изпълнение на командата за разпечатване на декларацията. Това става чрез избор на бутон „Разпечатай“. С нарастване на обема информация за кодиране, размерите на квадрата също нарастват, пише в ръководството на НАП.

В „Държавен вестник“, брой  52 от 5 юли 2022 г., беше публикуван

ЗАКОН

за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г.

§18.В преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

  1. В § 1:

г) създават се ал. 4 – 15:

„(4) Данъчните облекчения за 2022 г. по чл. 22в и 22г от Закона за данъците върху доходите на физическите лица могат да се ползват и чрез намаляване на месечната данъчна основа за доходи от трудови правоотношения след прилагане на чл. 42, ал. 3 от същия закон, както следва:

  1. месечната данъчна основа за месец юли се намалява със сбора от сумите за месеците януари – юни за:

а) едно ненавършило пълнолетие дете – в размер на 500 лв. месечно;

б) две ненавършили пълнолетие деца – в размер на 1 000 лв. месечно;

в) три и повече ненавършили пълнолетие деца – в размер на 1 500 лв. месечно;

г) дете с 50 и с над 50 на сто вид и степен на увреждане – в размер на 1 000 лв. месечно.

  1. месечната данъчна основа за месец октомври се намалява със сбора от сумите за месеците юли – септември за:

а) едно ненавършило пълнолетие дете – в размер на 500 лв. месечно;

б) две ненавършили пълнолетие деца – в размер на 1 000 лв. месечно;

в) три и повече ненавършили пълнолетие деца – в размер на 1 500 лв. месечно;

г) дете с 50 и с над 50 на сто вид и степен на увреждане – в размер на 1 000 лв. месечно.

(5) За месеците октомври – декември 2022 г. данъчните облекчения се ползват при изчисляване на годишната данъчна основа по реда на чл. 49 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица.

(6) Работникът/служителят еднократно избира да приложи авансовото ползване на данъчно облекчение по ал. 4 чрез предоставяне на писмена декларация пред работодателя, с която декларира, че:

  1. за прилагане на всяко от данъчните облекчения следва да изпълни условията, предвидени в чл. 22в и 22г от Закона за данъците върху доходите на физическите лица;
  2. другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина, няма да ползва авансово намалението за съответната данъчна година;
  3. работникът/служителят няма да ползва данъчните облекчения при друг работодател.

(7) Когато размерът на месечната данъчна основа за месец юли и за месец октомври за доходи от трудови правоотношения, определена по реда на чл. 42, ал. 1 – 3 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица, е по-нисък от сумите по ал. 4, с които следва да бъде намалена съответната месечна данъчна основа, работодателят до края на месец август 2022 г., съответно месец ноември 2022 г., възстановява 10 на сто от разликата на лицето, а за доходите, придобити като морско лице – 1 на сто от разликата. В този случай дължимият данък по чл. 42, ал. 4 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица е нула.

(8) Възстановената сума по ал. 7 се прихваща от работодателя последователно от следващи вноски към държавния бюджет за данъци върху доходите от трудови правоотношения на лицето или на други лица.

(9) Член 49 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица се прилага и при прилагане на ал. 4.

(10) В случаите на авансово облагане по чл. 43 и 44 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица данъчните облекчения по чл. 22в и 22г от същия закон могат да се прилагат чрез намаляване на размера на дължимия авансов данък, при условие че другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина, няма да ползва авансово намалението за съответната данъчна година.

(11) Намаляването по ал. 10 на размера на дължимия авансов данък е:

  1. за второ тримесечие – до размера на дължимия авансов данък, но не повече от:

а) за едно ненавършило пълнолетие дете – 300 лв.;

б) за две ненавършили пълнолетие деца – 600 лв.;

в) за три и повече ненавършили пълнолетие деца – 900 лв.;

г) за дете с 50 и с над 50 на сто вид и степен на увреждане – 600 лв.

  1. за трето тримесечие – до размера на дължимия авансов данък, но не повече от:

а) за едно ненавършило пълнолетие дете – 150 лв.;

б) за две ненавършили пълнолетие деца – 300 лв.;

в) за три и повече ненавършили пълнолетие деца – 450 лв.;

г) за дете с 50 и с над 50 на сто вид и степен на увреждане – 300 лв.

(12) Годишният размер на данъчното облекчение по чл. 22в и 22г от Закона за данъците върху доходите на физическите лица за 2022 г. в случаите по ал. 10 се ползва с подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица.

(13) Алинея 10 не се прилага, когато:

  1. размерът на авансовия данък се определя и удържа от платеца на дохода;
  2. лицето има доходи от трудови правоотношения и е приложило ал. 6.

(14) Лицата, които прилагат чл. 43, ал. 8 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица, не прилагат ал. 10 – 12.

(15) Когато в нарушение на условието по ал. 6, т. 2 и 3 или по ал. 10 данъчното облекчение по чл. 22в и/или чл. 22г от Закона за данъците върху доходите на физическите лица е ползвано авансово чрез повече от един работодател и/или от повече от едно лице, всяко от лицата, ползвали авансово облекченията, дължи частта от данъка, съответстваща на размера на ползваното облекчение.“

Засега не са утвърдени нови образци на декларациите за ползване на облекчението, но има текст в сайта на НАП, в който се казва следното:

По-високи данъчни облекчения за деца и за деца с увреждания ще се прилагат само за придобитите през 2022 г. доходи. Новите годишни размери са приети с § 18, т. 2 от Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г (обн. ДВ. бр. 50 от 05.07.2022 г.). Размерът на облекчението за деца за 2022 г. е в зависимост от броя им, като за едно ненавършило пълнолетие дете е 6000 лв. (сума за получаване до 600 лв.), за две – 12000 (сума за получаване до 1200 лв.), а за три и повече – 18000 лв. (сума за получаване до 1800 лв.).

Размерът на данъчното облекчение за деца с увреждания е 12000 лв. (сума за получаване до 1200 лв.)

Важно: Преди да представят необходимите документи за ползване на данъчно облекчение, лицата трябва да проверят данъчно-осигурителната си сметка. Ако имат неплатени публични задължения, подлежащи на принудително изпълнение, следва да ги погасят, за да се възползват от данъчната отстъпка.

Наличието на задължения за местни данъци и такси, които подлежат на принудително изпълнение и събиране от НАП, също може да стане причина родителите да не получат данъчното облекчение. Вижте повече във Въпроси и отговори за родители за данъчните облекчения.

Родители, които през цялата 2022 година са по майчинство, не могат да ползват данъчните облекчения, тъй като доходът, който са получавали е необлагаем, т.е. не са плащали данък, за който да се ползва облекчението. При тези случаи данъчното облекчение може да се ползва от другия родител.

Данъчно облекчение за деца за 2022 г.

Размери на данъчното облекчение за деца (по чл. 22в от ЗДДФЛ):

  • при едно, ненавършило пълнолетие дете – 6000 лв. (сума за получаване до 600 лв.);
  • при две, ненавършили пълнолетие деца – 12 000 лв. (сума за получаване до 1200 лв.);
  • при три и повече, ненавършили пълнолетие деца – 18 000 лв. (сума за получаване до 1800 лв.)

Конкретният размер на облекчението зависи от броя на децата и се приспада от сумата от годишните данъчни основи (основата, върху която се начислява данък) по чл. 17 от ЗДДФЛ до размера на тази сума.

За 2022 г. годишната данъчна основа по чл. 28 от ЗДДФЛ за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец се намалява с разликата между допустимия размер за 2022 г. на данъчното облекчение за деца и размера на ползваното данъчно облекчение от сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 от ЗДДФЛ за същата година. Това е така, тъй като данъчните облекчения се ползват на първо място за доходите, които се облагат с данък върху общата годишна данъчна основа (доходи от трудови правоотношения, друга стопанска дейност, наеми, продажба на имущество, други източници) и след това от годишната данъчна основа по чл. 28 от ЗДДФЛ за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец.

Условия за ползване на данъчното облекчение за деца

Могат да ползват данъчни облекчения местни или чуждестранни физически лица, установени за данъчни цели в държава – членка на ЕС, или в друга държава – страна по споразумението за Европейско икономическо пространство /ЕИП/, ако към 31 декември 2022 г. е:

  • родител, който не е лишен от родителски права, и детето не е настанено извън семейството, и не е учредено попечителство или настойничество, или
  • настойник или попечител – при учредено настойничество или попечителство, или
  • член на семействата на роднини или близки – при настаняване на детето при роднини или близки, по смисъла на Закона за закрила на детето, за срок не по-кратък от 6 месеца, или
  • приемен родител – при дългосрочно настаняване на детето за отглеждане в приемно семейство по смисъла на Закона за закрила на детето.

Важно условие, за да се възползвате от данъчното облекчение за деца, е да нямате неплатени публични задължения, подлежащи на принудително изпълнение.

Към 31 декември 2022 г. детето, за което може да се ползва данъчното облекчение, трябва да:

  • е местно лице на държава-членка на ЕС, или на друга държава – страна по ЕИП;
  • не е навършило пълнолетие. Данъчното облекчение може да се ползва включително за дете, което е навършило пълнолетие или е родено през 2022 г.
  • не е настанено в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа на пълна държавна издръжка, в дом за деца, лишени от родителска грижа, или в дом за медико-социални грижи за деца.

В случай на смърт на детето, тези условия се прилагат към датата на смъртта.

Данъчно облекчение за деца с увреждания за 2022 г.

Размерът на данъчното облекчение за деца с увреждания (по чл. 22г от ЗДДФЛ) е 12 000 лв. за отглеждане на едно дете с 50 и с над 50 % вид и степен на увреждане, определени с влязло в сила решение на компетентен орган (ТЕЛК/НЕЛК), и се приспада от сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 от ЗДДФЛ до размера на тази сума.

Облекчението се ползва според броя на децата с увреждания и няма ограничения – например за две деца с увреждания размерът на облекчението ще бъде 24 000 лв. (сума за получаване до 2400 лв.)

За 2022 г. годишната данъчна основа по чл. 28 от ЗДДФЛ за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец се намалява с разликата между 12 000 лв. и размера на ползваното данъчно облекчение за деца с увреждания от сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 от ЗДДФЛ за същата година.

Условия за ползване на данъчното облекчение за деца с увреждания

Могат да ползват данъчни облекчения за деца с увреждания местни или чуждестранни физически лица, установени за данъчни цели в държава-членка на ЕС, или в друга държава – страна по споразумението за Европейско икономическо пространство, ако към 31 декември 2022 г. е:

  • родител на дете с 50 и с над 50 % вид и степен на увреждане, който не е лишен от родителски права, и детето не е настанено извън семейството, и не е учредено попечителство или настойничество, или
  • настойник или попечител на дете с 50 и с над 50 % вид и степен на увреждане – при учредено настойничество или попечителство, или
  • член на семействата на роднини или близки на дете с 50 и с над 50 % вид и степен на увреждане – при настаняване на детето при роднини или близки по смисъла на Закона за закрила на детето за срок не по-кратък от 6 месеца, или
  • приемен родител на дете с 50 и с над 50 % вид и степен на увреждане – при дългосрочно настаняване на детето за отглеждане в приемно семейство по смисъла на Закона за закрила на детето.

Важно условие, за да се възползвате от данъчното облекчение за деца, е да нямате неплатени публични задължения, подлежащи на принудително изпълнение.

Детето, за което може да се ползва данъчното облекчение, трябва:

  • към 31 декември 2022 г. да е местно лице на държава – членка на ЕС, или на друга държава – страна по Споразумението за ЕИП;
  • към 1 януари 2022 г. да не е навършило пълнолетие;
  • да не е настанено в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа на пълна държавна издръжка, в дом за деца, лишени от родителска грижа, или в дом за медико-социални грижи за деца.

Данъчното облекчение се ползва включително за годината, в която детето е починало, като тези условия се прилагат към датата на смъртта.

Данъчното облекчение може да се ползва, включително за годината, през която са установени видът и степента на увреждане, както и за годината, в която изтича срокът на валидност на решението. За това облекчение трябва да е налице валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК, удостоверяващо вида и степента на увреждане на детето, за което ще се ползва облекчение.

На 22 ноември 2022 г. НАП публикува новите образци на декларациите за ползване на данъчни облекчения за деца и деца с увреждания за 2022 година.

Информация за използване на данъчните облекчения за деца с годишната данъчна декларация за доходи от 2022 година

От 10 януари 2023 година: Защо отново препоръчвам 

*През 2024 г. НАП не публикува формуляр на декларацията с баркод. Причини не бяха посочени.