„Представители на СМК по смисъла на тези Правила са: журналисти, оператори, фоторепортери и технически персонал, определени от ръководството на съответното СМК да отразяват дейността на Народното събрание“
Правилата за акредитация в Народното събрание на представителите на средствата за масова комуникация и за тяхната работа при отразяване на дейността на парламента са променени! След номера и датата им № АД-350-09-1/18.02.2013 г., е дописано изм. и доп. със заповед на Председателя на НС № АД-050-05-163/01.09.2020 г. Надявам се, че предстои и следващата крачка – добавянето на думичката блогър в текста.
Стана почти година след като изпратих на председателя на народното събрание онова писмо:
На вниманието на Цвета Караянчева
Председател на НС
Уважаема г-жо Караянчева,
През изминалата седмица съществуващите „Правила за акредитация в Народното събрание на представителите на средствата за масова комуникация и за тяхната работа при отразяването на дейността на парламента” ме възпрепятстваха да присъствам на заседанието на Временната анкетна комисия за изясняване на всички факти и обстоятелства около случая с източване на информация от електронната база данни на Националната агенция за приходите….
В писмото ми може да се прочете текстът на отменената точка 25 от правилата, констатацията, че приложенията към правилата не са публикувани, предложенията да бъде уреден допускът на блогъри, а всички комисии да се сдобият с имейл адреси.
След промените в текста на правилата са останали освен абревиатурата СМК и уникално определение Представители на СМК по смисъла на тези Правила са: журналисти, оператори, фоторепортери и технически персонал, определени от ръководството на съответното СМК да отразяват дейността на Народното събрание, както и квотите за медии, както и наличието на факс…
Появили са се във формулярите и едни текстове, в първата част на които може би едекларация за съгласие за обработване на лични данни:
Декларирам, че давам изричното си съгласие личните ми данни, вписани в заявлението за акредитация, да бъдат съхранявани и обработвани от администрацията на Народното събрание във връзка с акредитацията ми, достъпа до сградите на НС и дейността ми в парламента.
Декларирам, че съм запознат и ще спазвам Правилата за акредитация в Народното събрание на представителите на средствата за масова комуникация и за тяхната работа при отразяването на дейността на парламента.
Ето променения текст на Правилата в рубриката „Акредитация…“:
Правила за акредитация в Народното събрание на представителите на средствата за масова комуникация и за тяхната работа при отразяване на дейността на парламента № АД-350-09-1/18.02.2013 г., изм. и доп. със заповед на Председателя на НС № АД-050-05-163/01.09.2020 г.
I.Общи положения
- Тези правила регламентират акредитацията и достъпа на представителите на средствата за масова комуникация (СМК), които отразяват дейността на Народното събрание на Република България.
Представители на СМК по смисъла на тези Правила са: журналисти, оператори, фоторепортери и технически персонал, определени от ръководството на съответното СМК да отразяват дейността на Народното събрание.
- Дейността на представителите на СМК в сградите на Народното събрание, намиращи се в София, пл. „Народно събрание” № 2 и пл. „Княз Александър І” № 1, при отразяване на работата на парламента и на отделните народни представители се организира и осъществява при спазване на разпоредбите на настоящите правила и на:
- Конституцията на Република България;
- Правилника за организацията и дейността на Народното събрание;
- Правилата за вътрешния ред в Народното събрание;
- Закона за радиото и телевизията;
- Закона за достъп до обществена информация,
както и в пълно съответствие с:
- професионалните стандарти, норми и ценности, дефинирани в Етичния кодекс на българските медии;
- принципите на прозрачността, публичността и демократичността.
ІІ. Акредитация за постоянен достъп на представителите на средствата за масова комуникация
Постоянен достъп
- (изм. и доп. със заповед на Председателя на НС № АД-050-05-163/01.09.2020 г.) Право на постоянен достъп по време на сесиите в сградите на Народното събрание, намиращи се в София, пл. ”Народно събрание”№ 2 и пл. „Княз Александър І” № 1, имат представителите на онези СМК, които са акредитирани. Всяко акредитирано СМК получава точно определен брой пропуски за сградите на Народното събрание съгласно дефинирана квота.
- Пропуските в рамките на квотата могат да бъдат поименни или ротационни. Ротационните се предоставят при поискване в съответния ден на журналисти и други служители на СМК по списък с техните данни, въведен в системата за контрол на достъпа (СКД). Във всеки един момент в сградите на Народното събрание могат да пребивават само толкова представители на съответното СМК, колкото са предвидените за него пропуски.
- Ръководителят на СМК, което има постоянна акредитация за Народното събрание, има право на поименен пропуск извън определената квота.
- (изм. и доп. със заповед на Председателя на НС № АД-050-05-163/01.09.2020 г.) За получаване на постоянна акредитация всяко СМК предоставя в дирекция „Връзки с обществеността” писмено заявление на бланка на медията, подписано от ръководителя, представляващ медията и подпечатано с печата на медията. Заявлението съдържа данни за СМК – фирма, седалище и адрес на управление, единния идентификационен код, адрес за кореспонденция, телефон, факс, електронен адрес, както и списък с трите имена на предложените за постоянна акредитация представители на медията, с изрично посочване кои от лицата да бъдат с поименни и кои да бъдат включени в ротационни пропуски.
Всеки представител на СМК, предложен от ръководителя на медията за постоянна акредитация, попълва и подписва формуляр – Приложение № 1 към Правилата. Формулярът може да бъде изтеглен от интернет сайта на Народното събрание (рубриката Пресцентър/Акредитация). Предложените за поименни пропуски изпращат и 1 брой актуална снимка на e-mail: press@parliament.bg.
Попълнените формуляри се изпращат до дирекция „Връзки с обществеността” заедно с писменото заявление от ръководителя на медията.
Ръководителят на медията уведомява дирекция „Връзки с обществеността“ при всички случаи на промяна в състава на предложените от медията акредитирани представители в срок до една седмица от промяната.
- (изм. и доп. със заповед на Председателя на НС № АД-050-05-163/01.09.2020 г.) Директорът на дирекция „Връзки с обществеността” предоставя за утвърждаване от главния секретар на Народното събрание списък с предлаганите за постоянна акредитация СМК след проверка на писмените им заявления за съответствието им с изискванията, поставени в настоящите правила. Проверката на заявленията се извършва в срок до седем дни от постъпването им в Народното събрание. Непълните заявления се връщат на съответното СМК за корекция.
Критерии за постоянна акредитация
- Постоянна акредитация се предоставя на електронни медии (радио и телевизия), информационни агенции, всекидневници и национални вестници и списания със седмична периодичност, които поддържат постоянни новинарски и обзорни коментарно-аналитични предавания и рубрики с обществено-политическа тематика и редовно предоставят новини и аналитична информация за цялостната дейност на Народното събрание.
- СМК получават акредитации съгласно определените в т. 10 квоти.
- Квотите за акредитация на СМК са следните:
а) Национални електронни медии с ефирно разпространение:
6 (шест) броя акредитации.
б) Българска телеграфна агенция:
8 (осем) броя акредитации.
в) национални електронни медии с кабелно и сателитно разпространение:
2 (два) броя акредитации.
г) информационни агенции:
3 (три) броя акредитации.
д) национални всекидневници:
6 (шест) броя акредитации.
е) национални вестници и списания със седмична периодичност:
3 (три) броя акредитации.
- Като обществени оператори и във връзка с ангажиментите им по отразяване на работата на парламента по чл. 41 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Българска национална телевизия и Българско национално радио имат право да заявят допълнителни пропуски.
- (изм. и доп. със заповед на Председателя на НС № АД-050-05-163/01.09.2020 г.) Акредитационните пропуски дават право на достъп до сградите на Народното събрание по време на провеждането на:
- пленарните заседания на Народното събрание;
- заседанията на парламентарните комисии;
- обявени срещи на ръководството на Народното събрание, на парламентарните групи, на парламентарните комисии, както и на народни представители;
- обявени от Дирекция “Връзки с обществеността” на Народното събрание посещения на гостуващи делегации, пресконференции и други прояви, които имат публичен характер;
- заседанията на парламентарните групи, в случаите, когато техните ръководства са изразили съгласие пред Дирекция “Връзки с обществеността”.
ІІІ. Временен достъп
Достъп до заседанията на парламентарните комисии
- (изм. и доп. със заповед на Председателя на НС № АД-050-05-163/01.09.2020 г.) Журналистите, които отразяват работата на парламентарните комисии и нямат постоянна акредитация, имат право на достъп до сградите на Народното събрание по време на заседанията на съответните комисии. За целта журналистите изпращат попълнен и подписан формуляр – Приложение № 2 към Правилата, на e-mail: press@parliament.bg като посочват трите си имена, медията, за която работят, длъжността си, телефон за връзка, както и деня, часа и мястото на обявеното заседание на парламентарна комисия. Формулярът трябва да бъде подписан от ръководителя на медията или дежурен за деня редактор.
Достъп на журналисти с еднократен пропуск
- Представители на СМК, които нямат постоянна акредитация за Народното събрание и желаят да отразят отделен аспект от работата на парламента по т. 12, могат да бъдат допускани до сградите на парламента с еднократен пропуск.
- (изм. и доп. със заповед на Председателя на НС № АД-050-05-163/01.09.2020 г.) Всеки представител на СМК, който желае да получи еднократен пропуск, трябва да заяви това като изпрати до дирекция „Връзки с обществеността” формуляр, подписан от него и от ръководителя на медията или дежурен за деня редактор. Формулярът може да бъде изтеглен от интернет сайта на Народното събрание (рубриката „Пресцентър“/“Акредитация за представителите на медиите“).
- Достъпът на кореспондентите (постоянен или временен) на чуждестранни медии в България се осъществява по реда на тези правила, като се изисква и копие на акредитационна карта, издадена от Министерството на външните работи на Република България.
IV. Правила за работа на представителите на средствата за масова комуникация в Народното събрание при отразяването на неговата дейност
Пресклуб и пресгалерии
- (изм. и доп. със заповед на Председателя на НС № АД-050-05-163/01.09.2020 г.) Журналистите осъществяват своята дейност в следните обособени зони на територията на Народното събрание:
- Пресклуба на Народното събрание (етаж 2, западно крило на сградата на Народното събрание, пл. „Народно събрание” № 2);
- пресгалерията (обособена в западния кулоар на сградата на Народното събрание, пл. „Народно събрание”№ 2) и
- галерия „Балкони“ в сградата на Народното събрание, пл. „Народно събрание” № 2;
- пресгалерията (обособена в партерен етаж в непосредствена близост до вход от бул. „Цар Освободител“ („Знеполе“) на сградата на Народното събрание на пл. „Княз Александър І“ №1.
В тези обособени зони журналистите имат възможност да наблюдават заседанията на телевизионен екран, имат достъп до информация по компютърен път, абонамент за информационни материали, средства за комуникация. Дирекция “Връзки с обществеността” предоставя на представителите на СМК информация за Народното събрание, за законодателния процес и за дейността на народните представители. Интервюта, изявления, анкети
- (изм. и доп. със заповед на Председателя на НС № АД-050-05-163/01.09.2020 г.) Интервюта и анкети се осъществяват:
- В Пресклуба на Народното събрание (етаж 2, западно крило на сградата на Народното събрание, пл. „Народно събрание” № 2);
- В пресгалерията (обособена в западния кулоар на сградата на Народното събрание, пл. „Народно събрание” № 2);
- На територията на галерия „Балкони“ в сградата на Народното събрание, пл. „Народно събрание” № 2;
- пресгалерията (обособена в партерен етаж в непосредствена близост до вход от бул. „Цар Освободител“ („Знеполе“) на сградата на Народното събрание на пл. „Княз Александър І“ №1.
- (изм. и доп. със заповед на Председателя на НС № АД-050-05-163/01.09.2020 г.) Изявления се осъществяват:
- На трибуната за изявления в Южното фоайе в сградата на Народното събрание, пл. „Народно събрание” № 2;
- На трибуната за изявления в Източния кулоар в сградата на Народното събрание, пл. „Народно събрание”№ 2;
- В пресгалерията (обособена в западния кулоар на сградата на Народното събрание, пл. „Народно събрание” № 2);
- В Пресклуба на Народното събрание (етаж 2, западно крило на сградата на Народното събрание, пл. „Народно събрание” № 2);
- В пресгалерията (обособена в партерен етаж в непосредствена близост до вход от бул. „Цар Освободител“ („Знеполе“) и фоайето пред нея;
- В конферентната зала (под пленарната зала в сградата на пл. „Княз Александър І“ №1);
- В зоната за преки излъчвания в прилежащото фоайе на пленарна зала в сградата на Народното събрание на пл. „Княз Александър І“ №1.
Видеозаснемане и фотографиране
- (изм. и доп. със заповед на Председателя на НС № АД-050-05-163/01.09.2020 г.) Заснемането с телевизионни камери и фотоапарати се осъществява само:
- В галериите за журналисти, разположени в дъното на пленарната зала;
- В пресгалерията (обособена в партерен етаж в непосредствена близост до вход от бул. „Цар Освободител“ („Знеполе“) и фоайето пред нея;
- В конферентната зала (под пленарната зала в сградата на пл. „Княз Александър І“ №1);
- В зоната за преки излъчвания в прилежащото фоайе на пленарна зала в сградата на Народното събрание на пл. „Княз Александър І“ №1;
- Пред трибуната за изявления в Южното фоайе в сградата на Народното събрание, пл. „Народно събрание” № 2;
- Пред трибуната за изявления в Източния кулоар в сградата на Народното събрание, пл. „Народно събрание” № 2;
- В пресгалерията (обособена в западния кулоар на сградата на Народното събрание, пл. „Народно събрание” № 2);
- В Северното фоайе в сградата на Народното събрание, пл. „Народно събрание”№ 2;
- В галерия „Балкони“ в сградата на Народното събрание, пл. „Народно събрание” № 2;
- По време на заседания на комисии – в съответните зали;
- При други официални събития и публични прояви в сградите на Народното събрание – на местата, където те се провеждат.
- (изм. и доп. със заповед на Председателя на НС № АД-050-05-163/01.09.2020 г.) Не се допуска заснемане с телевизионни камери и фотоапарати и осъществяване на аудиозаписи в кулоарите около пленарните зали в двете сгради на Народното събрание, в Клуба на народния представител, в обектите на „Хранителен комплекс“ в двете сгради.
- (изм. и доп. със заповед на Председателя на НС № АД-050-05-163/01.09.2020 г.) За заснемане с телевизионни камери и фотоапарати от други места в пленарната зала и в сградите на Народното събрание журналистите получават разрешение от дирекция “Връзки с обществеността” на Народното събрание.
- По време на престоя си в Народното събрание представителите на СМК следва да бъдат облечени по начин, който отговаря на авторитета на институцията и съответства на общоприетия делови вид.
24.При нарушения на тези Правила Народното събрание предсрочно прекратява акредитацията на съответния представител на СМК.
- (отменена със заповед на Председателя на НС № АД-050-05-163/01.09.2020 г.).
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
- 1. Тези правила се издават на основание чл. 10, ал. 4 от Правилата за вътрешния ред на Народното събрание на Република България.
- 2. За неурeдените с настоящите правила въпроси председателят на Народното събрание или главният секретаp издават съответните вътрешни актове.
- 3. Изпълнението на настоящите правила се възлага на директора на дирекция „Връзки с обществеността“, а контролът по изпълнението на настоящите правила се възлага на главния секретар.