Ползване на данъчни облекчения с подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ

През 2024 година няма формуляр с баркод, който да помогне на изчисленията

Попълването на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ тази година е без подкрепата от формуляра с баркод, който доста улесняваше изчисленията. В краен случай можете да отворите миналогодишния файл на декларацията с баркод, но все пак има разлики.

При попълване на декларацията, предварително заредена с данни, получени в НАП, ще ви посрещне текст Добре дошли в услугата с предварително попълнени данни в декларацията за облагане на доходите на физическите лица. Получените към момента данни в Националната агенция за приходите ще бъдат предварително въведени в следните приложения:

Следват приложенията – Приложение 1 с Доходи от трудови правоотношения и съответно Образец 2004 Справка за окончателния размер на осигурителния доход за годината, за която се подава декларацията. Ако има данни – и за получени през 2023 г. суми от наложен платеж във връзка с изпращани куриерски пратки. В случай че получените от Вас суми не са освободени от облагане по силата на ЗДДФЛ, те представляват облагаем доход по смисъла на този закон, казва НАП.

За ползване на данъчни облекчения се попълва Приложение № 10. Затова в Част ІІІ – Приложения към декларацията се поставя знак „Х”. Отбелязва се с „Х” и съответният образец, който ще се включи в декларацията. Ще се генерира за попълване декларация по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ за ползване на данъчно облекчение за деца и декларация по чл. 22г, ал. 7 от ЗДДФЛ за ползване на данъчно облекчение за деца с увреждания, Образец 2006. Към декларацията не се изисква прилагането на копие от решението на ТЕЛК/НЕЛК.

Първо се попълва нужната декларация, а в приложение 10 (образец 2010)  Част VІ – Данъчно облекчение за деца и Част VІІ – Данъчно облекчение за деца с увреждания съответният ред ще се попълни автоматично.

Какво пише още в сайта на приходната администрация по темата – когато работодателят по основното трудово правоотношение не е възстановил данъка при годишното облагане на доходите от трудови правоотношения, лицето, дори да има само доходи от трудови правоотношения, може да ползва облекченията с подаване на годишната данъчна декларация (потвърждават се Приложения № 1 и № 10).

По принцип всяко от облекченията се ползва само от единия родител (приемен родител, близък или роднина). Допустимо е, когато размерът на облекчението надвишава сумата на годишните данъчни основи на единия родител, разликата да се ползва от другия родител (другия приемен родител, близък или роднина), като подаде годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. В тези случаи сумарно размерът на данъчното облекчение, ползван от двамата родители, съответно приемни родители, близки или роднини, не може да превишава допустимия размер, според броя на децата.

При ползване на данъчните облекчения с подаване на годишната данъчна декларация, данъчно задълженото лице не трябва да има подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към датата на подаване на годишната данъчна декларация.

Възможно е, при наличието на необходимите условия и обстоятелства, родителите на дете с увреждане да ползват и двете данъчни облекчения едновременно – за дете и за дете с увреждане. Двете облекчения могат да се ползват от единия родител или да се разпределят между двамата родители, като единият родител да ползва облекчението за дете, а другият за дете с увреждане.

Също така е възможно тези данъчни облекчения да се ползват и от:

  • родител, на когото не е предоставено упражняването на родителските права в случаите на развод, когато за него са налице всички необходими условия, описани в този текст;
  • наследниците/заветниците на лице, което е починало през данъчната година и при условие че другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина, няма да ползва данъчното облекчение за съответната данъчна година; в този случай облекчението се ползва чрез подаване на годишна данъчна декларация за доходите на починалото лице (образец 2001в), като условията се прилагат към датата на смъртта, а не към 31.12.2023 г., както е в останалите случаи.

Ако родителите нарушат изискването всяко едно от данъчните облекчения да се ползва само от единия от тях, като и двамата са ползвали данъчно облекчение за деца и/или деца с увреждания в пълен размер за 2023 г., всяко от лицата дължи частта от данъка, съответстваща на размера на ползваното облекчение.